Na ziemiach, kt贸re obejmuje obecnie gmina Kwidzyn, notowana by艂a du偶a aktywno艣膰 osadnicza i gospodarcza si臋gaj膮ca czas贸w pradziejowych, zwi膮zana z po艂o偶eniem tych ziem w rejonie Doliny Wis艂y.
Elementami dziedzictwa historycznego s膮 liczne cmentarzyska oraz osady obronne kultury 艂u偶yckiej w Baldramie i Podzamczu. Z okresu Rzymskiego pochodz膮 znaleziska 艣wiadcz膮ce o rozwoju osadnictwa i kontakt贸w handlowych na szlaku bursztynowym (okolice Korzeniewa, Brokowa, Kamionki i Rakowca). Od drugiej po艂owy X do XII stulecia przypad艂 najwi臋kszy rozw贸j wczesno艣redniowiecznego osadnictwa polskiego na tym obszarze po艂owie XII wieku w rejon Kwidzyna dotar艂y plemiona pruskie. W 1233 roku mi臋dzy Marez膮, Lipiankami, i Nebrowem Krzy偶acy wznie艣li umocowania obronne, rozpoczynaj膮c podb贸j Prus. Wkr贸tce zacz臋to zak艂ada膰 pierwsze wsie: Tychnowy (1288), Licze i Rakowiec (1293), Kamionka (1299). Rejon Kwidzyna by艂 w贸wczas centrum osadniczym i administracyjnym, o czym 艣wiadczy fakt, i偶 w 1236 roku gr贸d w Podzamczu okre艣lano mianem Ma艂y Kwidzyn.
W czasach panowania krzy偶ackiego dokonywano lokacji wsi na prawie niemieckim i che艂mi艅skim, ustanawiano so艂tysa oraz okre艣lano wysoko艣膰 艣wiadcze艅 wsi na rzecz w艂a艣ciciela.
Wojny prowadzone w XV wieku i nast臋pnych stuleciach nie oszcz臋dzi艂y teren贸w dzisiejszej gminy, co spowodowa艂o zniszczenie wielu wsi (Baldram, Licze, Rakowice, Rakowiec, Szadowo) oraz spadek liczby osadnik贸w.
Aby zach臋ci膰 nowych osadnik贸w wprowadzano czynszowanie ch艂op贸w. Wkr贸tce zacz臋li przybywa膰 na teren wsi koloni艣ci z Niemiec oraz Holendrzy. W roku 1788 niemal na terenie ca艂ej obecnej gminy nadano ch艂opom ziemi臋 w dziedziczne u偶ytkowanie.
W okresie mi臋dzywojennym na obszarze gminy dzia艂a艂y silne o艣rodki polsko艣ci. W Tychnowach zas艂u偶y艂 si臋 ksi膮dz ksi膮dz. Baranowski oraz dzia艂acze: A. i F. Liszewscy, M. G艂odny, M. Omieczy艅ska i K. Redmer.
Po II wojnie 艣wiatowej na terenie gminy uruchamiano szko艂y podstawowe, zak艂ady rolne PGR, budowano osiedla mieszkaniowe.
W 1975 roku utworzono gmin臋 Kwidzyn z siedzib膮 w mie艣cie Kwidzynie Kwidzynie z po艂膮czenia gmin Tychnowy i Rakowiec oraz w 1976 roku - gminy Korzeniewo.
|