Czad - cichy zab贸jca !
W ostatnim czasie notujemy wzrost interwencji zwi膮zanych z pomiarem st臋偶enia tlenku w臋gla w mieszkaniach gdzie dosz艂o do zas艂abni臋膰 mieszka艅c贸w korzystaj膮cych z piecyk贸w gazowych do podgrzewania wody.
Poni偶ej przedstawiamy kilka rad, kt贸re mog膮 uchroni膰 nas przed zatruciem tlenkiem w臋gla.
Nale偶y przeprowadza膰 kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelno艣ci przewod贸w kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie wyst臋powania dostatecznego ci膮gu powietrza. Pami臋tajmy by u偶ytkowa膰 tylko sprawne techniczne urz膮dzenia, w kt贸rych odbywa si臋 proces spalania, zgodnie z instrukcj膮 producenta. Trzeba stosowa膰 urz膮dzenia posiadaj膮ce stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach w膮tpliwych nale偶y 偶膮da膰 okazania wystawionej przez producenta lub importera urz膮dzenia tzw. deklaracji zgodno艣ci, tj. dokumentu zawieraj膮cego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urz膮dzenia.
Bardzo wa偶n膮 rzecz膮 jest by nie zakleja膰 i nie zas艂ania膰 w inny spos贸b kratek wentylacyjnych. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzi膰 poprawno艣膰 dzia艂ania wentylacji, poniewa偶 nowe okna s膮 najcz臋艣ciej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcze艣niej stosowanych w budynku i mog膮 pogarsza膰 wentylacj臋, (nie zamyka膰 okien do ko艅ca tylko trzyma膰 je w pozycji rozszczelnionej) Nale偶y systematycznie sprawdza膰 ci膮g powietrza, np. poprzez przyk艂adanie kartki papieru do otworu b膮d藕 kratki wentylacyjnej; je艣li nic nie zak艂贸ca wentylacji, kartka powinna przywrze膰 do wy偶ej wspomnianego otworu lub kratki.
Pami臋tajmy o tym by cz臋sto wietrzy膰 pomieszczenie, w kt贸rych odbywa si臋 proces spalania (kuchnie, 艂azienki wyposa偶one w piecyki gazowe), a najlepiej zapewni膰 nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
Nie wolno bagatelizowa膰 objaw贸w duszno艣ci, b贸l贸w i zawrot贸w g艂owy, nudno艣ci, wymiot贸w, oszo艂omienia, os艂abienia, przyspieszenia czynno艣ci serca i oddychania, gdy偶 mog膮 by膰 sygna艂em, 偶e ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji nale偶y natychmiast przewietrzy膰 pomieszczenie, w kt贸rym si臋 znajdujemy i zasi臋gn膮膰 porady lekarskiej.
Zimowe zagro偶enia
艢nieg na dachu to zim膮 zjawisko tak powszechne, 偶e praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety cz臋sto gro藕nym obci膮偶eniem dla konstrukcji no艣nej dachu. Jeden metr kwadratowy 艣niegu o przeci臋tnej g臋sto艣ci i grubo艣ci oko艂o 15 cm mo偶e wa偶y膰 oko艂o 50 kg (dla por贸wnania - podobne obci膮偶enia na wi臋藕b臋 dachow膮 maj膮 dach贸wki betonowe i ceramiczne).
Nale偶y pami臋ta膰 tak偶e, 偶e mokry 艣nieg jest ci臋偶szy od bia艂ego puchu. 艢nieg zalegaj膮cy na dachach mo偶e sta膰 si臋 przyczyn膮 tragedii, zw艂aszcza, gdy pozostaje nieusuni臋ty z p艂askich dach贸w i dach贸w w du偶ych centrach handlowych. Je艣li administratorzy tego nie dopilnuj膮, mog膮 spodziewa膰 si臋 mandatu lub nawet zamkni臋cia obiektu. W艂a艣ciciele i zarz膮dcy obiekt贸w o powierzchni zabudowy przekraczaj膮cej 2000 m kw. oraz innych obiekt贸w budowlanych o powierzchni dachu przekraczaj膮cej 1000 m kw maj膮 obowi膮zek przeprowadzenia dwa razy w ci膮gu roku kontroli stanu technicznego swoich obiekt贸w.
Czy jest to przestrzegane, sprawdzaj膮 inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W艂a艣ciciele, zarz膮dcy i administratorzy budynk贸w s膮 zobowi膮zani ustawowo przez prawo budowlane do usuwania z dach贸w 艣niegu i lodu. W okresie odwil偶y, nawet kilkucentymetrowa warstwa 艣niegu robi si臋 ci臋偶ka i cz臋sto zamienia si臋 w l贸d. To jest bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dach贸w p艂askich.
Dotyczy to m.in. hipermarket贸w, hal produkcyjnych lub hal wystawienniczych. W艂a艣ciciel lub zarz膮dca jest zobowi膮zany do zapewnienia bezpiecznego u偶ytkowania obiektu budowlanego w razie wyst膮pienia zdarze艅 maj膮cych lub mog膮cych mie膰 wp艂yw na uszkodzenie obiektu lub bezpo艣rednie zagro偶enie takim uszkodzeniem, kt贸re mo偶e spowodowa膰 zagro偶enie 偶ycia lub zdrowia ludzi, mienia lub 艣rodowiska: wy艂adowania atmosferyczne, wstrz膮sy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, po偶ary lub powodzie.
Za w艂a艣cicieli s膮 uwa偶ane nie tylko osoby czy firmy, kt贸re dysponuj膮 wy艂膮cznym prawem w艂asno艣ci, ale te偶 wsp贸艂w艂a艣ciciele, u偶ytkownicy wieczy艣ci czy instytucje maj膮ce nieruchomo艣ci w zarz膮dzie lub u偶ytkowaniu.
Przypomnijmy, 偶e zim膮 2006 r. zaniedbanie od艣nie偶ania hali w Katowicach, doprowadzi艂o do zarwania si臋 dachu pod ci臋偶arem 艣niegu w trakcie trwaj膮cej tam wystawy. W wyniku katastrofy zgin臋艂o 65 os贸b, a ponad 170 zosta艂o rannych. Niebezpieczne dla zdrowia i 偶ycia s膮 tak偶e lodowe sople i nawisy 艣niegowe. Trzeba je bezwzgl臋dnie usuwa膰 na bie偶膮co, by nie stanowi艂y zagro偶enia dla ludzi.
Apelujemy zatem do wszystkich w艂a艣cicieli i zarz膮dc贸w budynk贸w o zwr贸cenie szczeg贸lnej uwagi na te, jak偶e istotne ze wzgl臋d贸w bezpiecze艅stwa kwestie. Przypominamy, 偶e s膮 one prawnie uregulowane w art. 61 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. "Prawo budowlane".
Zach臋camy do odwiedzania strony internetowej KGPSP pod adresem www.kgpsp.gov.pl
Inspektor OC i Zarz膮dzania Kryzysowego Roman Judkowiak
|